Košík:

Hrebeň Západných Tatier

Hrebeň Západných Tatier

31.10.2013

O tomto prechode som sníval niekoľko rokov. Parťáka do dvojky som nemusel hľadať dlho, v tom som mal úplne jasno, s Milanom som čosi vo dvojiciach odpretekal, vždy sme si v kopcoch rozumeli a Milana tiež potešilo, že by sme to mohli zopakovať.

Pozreli sme nejaké okno a vyšlo to na 15.apríla. Vyrážali sme presne o 4:00 ráno z Hutianskeho sedla od horárne, na pešo sme šli max. 500m potom sme už obuli lyže a mali sme super podmienky. Celý Sivý vrch sme vycupkali na pásoch, zjazd zo Sivého bol nádherný - spodok tvrdý a na vrchu troška poprášeného prašanu. Brestovú a Salatín sme takisto prebehli komplet na pásoch. Ďalej Skriniarky, Spálená, Pachoľa, Baníkov, Hrubá kopa, Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč - kde sme kombinovali hodne mačky s lyžami, aby sme boli rýchli a čo najmenej sa narobili.

Celá táto časť je hodne exponovaná - boli aj veľké preveje, miestami od severu bolo tvrdo, na Ostrom Roháči sme si vytiahli z batohov aj cepínik. Pohľady z tejto časti hrebeňa boli nádherné a lepšie podmienky a počasie sme nemohli ani vystihnúť, bola neskutočná viditeľnosť a mierne pofukoval vetrík. Na Volovci sme boli o 9:50 a kedže pofukovalo, tak sme zlyžovali po hrebeni kúsok smerom do závetria na Deravú, kde sme si dali prvú 10-minútovú pauzu na doplnenie energie. Zjedli sme po chlebíku so šunkou a silu sme doplnili ešte medvedím cesnakom od Madajka.

Ďalej sme časť Deravej prebehli na pešo bez mačiek, ale hneď za skalným oknom opäť na pásoch, ďalej nekonečné cikicaky na Hrubý vrch, Končistú, Klin (relatívne tvrdo, ale tiež sme to vycupkali na pásoch). Zjazd do Gáborovho sedla jemne povolený. Stúpame na Blyšť, ale po 10 otočkách na pásoch sa zhodujeme, že je relatívne tvrdo, tak obúvame mačky a cupkáme na hrotoch priamo hore. Zjazd do Pyšného sedla si vychutnávame, dáme si po doboške a ťaháme stopy a kreslíme oblúky cez Veľkú Kamenistú, Hlinské sedlo, Smrečiny, Smrečinské sedlo, Poľskú Tomanovú až do Tomanovho sedla. Je 14:00, vietor medzitým prestal úplne fúkať a slnko poriadne opiera. Zo snehu sa od juhu začína tvoriť poriadny hnoj a tak sa aj na lyžiach poriadne prepadávame, snažíme sa striedať v ťahaní stopy.

Nekonečný Temniak - vyše 500m prevýšenia z Tomanovho sedla nám dáva poriadne zabrať - miestami musíme ísť aj na pešo, ale poriadne sa boríme... Celé Červené vrchy cez Malolučniak, Kondratovú kopu, Suchú kopu, Goričkovú až po Kasprov vrch sme sa doslova prebrodili na pásoch v rozmočenom snehu. O 16:37 (po 12 hod. a 37 min. šliapania) sme celí šťastní pri zvonci na vrchole Kasprovho vrchu. Ešte asi hodinu tam len tak sedíme v absolutnej eufórii, vyhrievame sa na slniečku a dožúvame chlebík, ktorý nám zostal. Zlyžovali sme po zjazdovke cez Goričkovu dolinu až do Zakopaného skoro až ku kruháču, kde na nás čaká s autom kamarát.
 
Celý hrebeň sme poctivo prešli, každý vrchol - malo by ich byť 28. Nastúpali sme 5906m, prešli 47 km - zaznamenané cez Garmin Forerunner 910 XT.
Na celom hrebeni sme zjedli po dva chlebíky so šunkou a medvedím cesnakom, po dve energetické tyčinky a po jednej doboške - viac nám akosi nebralo... Ja som mal 2 litre čistej vody a 2 litre jonťáku, Madajko mal 1,5 litra zeleného čaju a 1,5 litra jonťáku.

PISO

Viac v sekcií Fotky.

Výhradné zastúpenie:

atk race palau fr

Predávame:

scarpa rossignol camp dynafit diamir

Prihlásenie

Zabudli ste heslo?

Prihlasovacie meno (email) a Heslo sú povinné údaje.